![MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması sonuçlandı MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması sonuçlandı](image/public/contents/2024-05-15/1715773926_img_4836.jpg)
MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması sonuçlandı
Bu haber 236 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.
Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü koordinesinde İl Millî Eğitim Müdürlükleri yürütücülüğünde ve Jumbo iş birliğiyle ilk defa düzenlenen ve Türkiye çapında 81 ilden öğrencilerin katılım gösterdiği MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması sonuçlandı.
Beşiktaş-İSOV-Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen final etkinliğinde bölge birincileri hünerlerini sergiledi. Türk mutfağının geleneksel tatlarını koruma ve tanıtma misyonuna hizmet eden MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması Türkiye birincisi Siirt Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye ikincisi Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye üçüncüsü ise Adana Nezihe Yalvaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Konya Karatay Özel Eğitim Meslek Okulu Öğrencileri ise gösterdikleri üstün performans ile yarışmada Mansiyon Ödülü kazandı.
Heyecan dolu yarışmada öğrenciler, kendi yörelerine özgü lezzetlerini jüri üyelerinin beğenisine sundu. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Jumbo Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Atmaca tarafından takdim edildi.
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, içinde yaşanılan dönemde gençler arasında özellikle gastronomi ve mutfak sanatlarına yönelen bir ilgi olduğunu söyleyerek, "Bunun sebepleri üzerinde konuşulabilir ama özellikle televizyonlarda popüler hâle gelen mutfak sanatlarıyla ilgili yarışmaların gençler arasında bu konuda cesareti, arzuyu, isteği artırdığını tahmin ediyorum. Biz de bu cesarete, heyecana ortak olmak için yaklaşık beş altı aydır bir proje üzerinde çalışıyoruz. Meslek liselerimizin belli temalar üzerinde yoğunlaşmasını istediğimiz, daha önce 2014 yılında başlattığımız projeyi, beş altı ay önce gastronomi üzerine odaklanmış bir tematik meslek lisesi inşa etmek üzere kurguladık" ifadelerini kullandı.
Törende konuşan Jumbo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Atmaca ise “Türk mutfağı Orta Asya’nın bereketli topraklarından Anadolu coğrafyasına kadar uzanan muhteşem bir lezzet yolculuğudur. Türk mutfağında her lezzetin ardında tarihin izlerini taşıyan hikayeler vardır. Biz de bu inançla gastronomi öğrencilerini bu hikayeleri yaşatmaya ve zenginleştirmeye davet ediyoruz. Jumbo olarak, mutfak kültürümüze verdiğimiz değeri, genç yeteneklerimizi destekleyerek ve onlara ilham vererek gösteriyoruz” dedi.
Jumbo Genel Müdürü Bahriye Bayraklı ise projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Yemeğin birleştirici gücü, farklı coğrafyalardan gelen insanları, birbirinden özgün lezzetlerde buluşturuyor. Biz marka olarak her zaman bu ortak dili kullanmaya, sofra kültürümüzün zenginliğini vurgulamaya ve tariflerimizin unutulmamasını sağlayan projeleri desteklemeye devam etmeyi hedefliyoruz. Jumbo olarak Türkiye çapında gerçekleştirilen MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması’yla işbirliği içinde olmaktan gurur duyduk. 28 il merkezinde gerçekleştirilen bölge yarışmalarını yakından takip ettik. Türkiye finalinde de yarışmacıların heyecanına ortak olduk. Türkiye çapından yarışmaya katılan gastronomi öğrencileri, bu yarışma ile hayallerindeki hedeflere bir adım dahi olsa yakınlaşmış oldular. Bizim de Jumbo olarak hedefimiz geleceğin şef adaylarının bu zorlu ve keyifli yolculuklarının her adımında yanında olmak.”
Jumbo Masterclass Atölyelerine yoğun ilgi
Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında öğrenim gören yiyecek-içecek
hizmetleri öğrencileri arasından il birincisi, ikincisi ve üçüncüsü olan ekipler,
Bölge Jüri Ekipleri tarafından belirlenmişti. İstanbul’da gerçekleşen ve 29
bölgeden 30 okulun yarıştığı Türkiye finalinde Jumbo’nun gün boyunca
düzenlediği “Masterclass” atölyeleri büyük ilgi gördü. Atölyelerde öğrenciler,
usta şeflerden aldıkları bütün tavuk açma, erişte hamuru yapma ve pasta süsleme
derslerinin ardından Jumbo ürünlerini kullanarak yeteneklerini sergiledi. En
hızlı ve başarılı performans gösteren öğrenciler atölye birincisi seçilerek
Jumbo hediyelerin sahibi oldu.
Günümüzden 50 sene önce sağlıklı nesiller yetiştirme amacıyla Türkiye’yi uzun ömürlü sütle tanıştıran Pınar da Jumbo Master Class Atölyelerine krema, tereyağı vb. süt ve süt ürünleriyle destek verdi.
Geleceğin şefleri, bu yarışmayla hayallerindeki hedefleri gerçekleştirme yolunda önemli bir adım atmış oldular. Mutfak kültürüne verdiği önemi her zaman bu alandaki organizasyonları destekleyerek gösteren Jumbo, geleceğin şef adaylarının bu zorlu ve keyifli yolculuklarının her adımında yanında olmayı hedefliyor.
ETİKETLER :ÖNERİLEN HABERLER
![BCC Catering yeni mutfağını Manisa’da açtı](image/public/contents/2024-01-12/adsiz-tasarim-21.png)
BCC Catering yeni mutfağını Manisa’da açtı
Türkiye’nin 33 farklı şehrinde, 110 üretim tesisiyle hizmet veren BCC Catering, yeni mutfağını Manisa’da açtı. Ana he...
![CX AWARDS’tan Yemeksepeti’ne ‘En İyi Uygulama Özel Ödülü’](image/public/contents/2024-01-12/adsiz-tasarim-19.png)
CX AWARDS’tan Yemeksepeti’ne ‘En İyi Uygulama Özel Ö...
Yemeksepeti, Türkiye’nin en prestijli müşteri deneyimi ödüllerinden biri olan 6. CX AWARDS TURKEY’de e-ticaret kategor...
![Anne elinin lezzetinde yemeklerin adresi: Kitchen Local](image/public/contents/2024-01-11/1704962378_kitchen_local__2_-3.jpg)
Anne elinin lezzetinde yemeklerin adresi: Kitchen L...
Kitchen Local, özel ve kaliteli malzemelerle hazırladığı Türk mutfağının sevilen tatlarını, modern bir sunumla birleşt...
![Ali Ocakbaşı Barcelona açıldı](image/public/contents/2024-01-10/ali-ocakbasi-1.png)
Ali Ocakbaşı Barcelona açıldı
Türk mutfağının vazgeçilmezi kebabı, orijinal reçeteler ve modern sunumla masalara taşıyan Ali Ocakbaşı, Barcelona’da ...
![Aile yadigarı lezzetler “Sinangil 60 Yıllık Tarifler” kitabında toplanıyor](image/public/contents/2024-01-09/adsiz-tasarim-14.png)
Aile yadigarı lezzetler “Sinangil 60 Yıllık Tarifler...
Mutfaklarda en çok tercih edilen, Türkiye’nin ilk paketli un markası Sinangil, 60. yılında nesilden nesile aktarılmış,...
![Organik beslenme bilinciyle 3 yılda 3 kat büyüme](image/public/contents/2024-01-09/adsiz-tasarim-12.png)
Organik beslenme bilinciyle 3 yılda 3 kat büyüme
Nitelikli ve temiz beslenme bilincinin artmasıyla birlikte son 3 yılda 3 kat büyüme kaydeden Humm Organic, organik atı...
![Bursa Gastronomi Turizmi İçin Tüm Paydaşlar Bir Arada](image/public/contents/2024-01-07/adsiz-tasarim-9.png)
Bursa Gastronomi Turizmi İçin Tüm Paydaşlar Bir Arad...
GTD, Bursa Gastronomi Turizmi için paydaşlarıyla bir araya geldi. Toplantıya Gastronomi Turizm Derneği Başkanı Gü...
YAZARLAR
Video Galeri
![Bolluk ve bereketiyle gönüllerin, sağlıklı içeriğiyle bedenin dostu: Aşure Bolluk ve bereketiyle gönüllerin, sağlıklı içeriğiyle bedenin dostu: Aşure](image/public/contents/2024-07-19/adsiz-tasarim-41.png)
Bolluk ve bereketiyle gönüllerin, sağlıklı içeriğiyl...
![Bitkisel Bazlı ve Bitter Çikolatalar Yükselişe Geçiyor Bitkisel Bazlı ve Bitter Çikolatalar Yükselişe Geçiyor](image/public/contents/2024-07-04/adsiz-tasarim-34.png)
Bitkisel Bazlı ve Bitter Çikolatalar Yükselişe Geçiy...
![Doyuyo’nun Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Sinem Karabayır Oldu Doyuyo’nun Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Sinem Karabayır Oldu](image/public/contents/2024-06-04/doyuyo-haber-gorseli-1.jpg)
Doyuyo’nun Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü ...
![Muratbey’in inovatif peynirleri Hollanda’da peynir sevenlerle buluşacak Muratbey’in inovatif peynirleri Hollanda’da peynir sevenlerle buluşacak](image/public/contents/2024-05-22/adsiz-tasarim-12.png)
Muratbey’in inovatif peynirleri Hollanda’da peynir s...
![“Bal”ın tadı kaçmasın “Bal”ın tadı kaçmasın](image/public/contents/2024-05-20/adsiz-tasarim-8.png)
“Bal”ın tadı kaçmasın
![Çölyak Hastalığında “Daha Konforlu Bir Yaşam” Mümkün! Çölyak Hastalığında “Daha Konforlu Bir Yaşam” Mümkün!](image/public/contents/2024-05-16/1715863370_eksun_g__da_____lyak_vakf_____mza_t__reni.jpeg)
Çölyak Hastalığında “Daha Konforlu Bir Yaşam” Mümkün...
![MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması sonuçlandı MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması sonuçlandı](image/public/contents/2024-05-15/1715773926_img_4836.jpg)
MEB Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması sonuçlan...
![Kayseri Mutfağı Almanya’ya Vegan İçli Köfte Satıyor Kayseri Mutfağı Almanya’ya Vegan İçli Köfte Satıyor](image/public/contents/2024-05-10/adsiz-tasarim-43.png)
Kayseri Mutfağı Almanya’ya Vegan İçli Köfte Satıyor
![Doruk Un’dan Gıda Sektörünün Buluşma Noktası Ibaktech’te Gövde Gösterisi Doruk Un’dan Gıda Sektörünün Buluşma Noktası Ibaktech’te Gövde Gösterisi](image/public/contents/2024-05-06/adsiz-tasarim-38.png)
Doruk Un’dan Gıda Sektörünün Buluşma Noktası Ibaktec...
![Makarna sevenler tercihini Pastavilla’dan yana yaptı Makarna sevenler tercihini Pastavilla’dan yana yaptı](image/public/contents/2024-04-29/adsiz-tasarim-29.png)
Makarna sevenler tercihini Pastavilla’dan yana yaptı
- Masterchef Mehmet Yalçınkaya’dan Mıchelın Yıldızlarına Taş Ç...
- Dr. Oetker’den bir yenilik daha; Zencefilli Karanfilli Ekspr...
- Peynir ihracatının yıldızı Muratbey DENİB ilk 100 listesine ...
- ÜRÜN VİTRİNİ
- Turizmde yaz dönemi hasatsız geçti.
- Bu Baklava Susatmıyor!
- Sofraların Adı Da Tadı Da “Etin En İyisi” Lezzetleri İle Değ...
- SR Döner’in Yepyeni Lezzet Hattı Hizmete Girdi.
- Organik Tarım Yüzde 46 Arttı.
- Çay tutkunlarının sonbahardaki favori altılısı Beta Tea’den ...
- İyi Balın Sırrı!
- Su ürünleri ihracatı her şeye rağmen 1 milyar dolara koşuyor...
- Yemekte Görgü Kuralları, Yemek Yerken Uyulması Gereken Sofra...
- Gıda Sektörünün Devi Kerry Group, 50.Yılını Kutluyor
- Blum ile Ramazan ayında sofralarınıza sağlıklı ve lezzetli t...